Türk şirketlerinin yarıdan fazlası döviz hedge etme politikalarını iyileştirmek istiyor

Apr 7th 2015 | Europe
  • Siyasi ve ekonomik riskle ilgili endişeler Türkiye’de kurumsal risk endişelerini aşıyor, hemen ardından ise döviz riski geliyor
  • Ankete katılan Türk şirketlerinin yarıdan fazlası [%51] döviz hedge etme politikalarını iyileştirmeyi planlıyor
  • Türk şirketlerinin %46’sı şirketlerinin içindeki risk görünürlüğünü artırmayı planlıyor

8 NİSAN 2015 İSTANBUL - Türk şirketlerinin %51’i döviz hedge etme politikalarını iyileştirmek istiyor.

EuroFinance’ın 26-31 Mart tarihleri arasında yaptığı “Türkiye’de Kurumsal RiskYönetimi Anketinin” en önemli bulgusu bu oldu.

Toplam 51 finans ve hazine profesyoneli ankete cevap verdi. Bu kişilerden 40’ı (%80) şirket yetkilileriydi (Hazine Yetkilileri, CFO’lar ve Finans Direktörleri) - raporda şirketlerden gelen cevaplar hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor.

Türkiye’de siyasi ve ekonomik risk kurumsal risk endişelerini aşarken, bunun hemen ardından döviz riski geliyor ve Türk şirketlerinin %46’sı şirket içindeki risk görünürlüğünü iyileştirmeyi planlıyor.

Euro Finance Editoryal Direktörü Katharine Morton, “Döviz riski, Türk şirketleri için önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor ve birçoğu bu riskleri yönetmek için daha iyi yöntemler araştırıyor,” dedi.

Download the report here

Editörlere notlar

EuroFinance’ın Türkiye’deki şirket veri tabanında bulunan finans ve hazine profesyonellerinden bazılarına ankete katılmaları için e-posta yoluyla bir davet gönderildi. Anket kısa çoktan seçmeli sorulardan oluşuyordu. Davetin 26 Mart 2015’te gönderilmesinin ardından 31 Mart’a kadar süren ankete verilen cevaplar aynı gün analiz edildi. Toplam 51 finans ve hazine profesyoneli anketi cevapladı. Bu kişilerden 40’ı (%80) şirket yetkilileriydi (Hazine Yetkilileri, CFO’lar ve Finans Direktörleri) - bu raporda şirketlerden gelen cevaplar hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor.

Kurumsal hazine yetkililerinin sorumlulukları arasında risk yönetiminin yanı sıra şirketlerindeki döviz ve nakit yönetimi bulunuyor.

EuroFinance, nakit yönetimi, hazine ve risk konularında konferans, eğitim ve araştırma alanında dünya çapında lider kuruluştur. Dünya genelinde 50’den fazla etkinlik düzenleyen EuroFinance hazine yetkilileri ve CFO’ların inovatif stratejilerini, en iyi uygulamalarını ve uzman görüşlerini karşılıklı paylaşabilmelerini sağlıyor.

EuroFinance’ın 20-21 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenleyeceği etkinlikte Risk yönetimi konusu, NASA’dan, Doğuş Holding, ASSAN Alüminyum, Brisa Bridgestone, Sabancı ve Doğan Şirketler Grubu’na kadar uzanan kurum ve kuruluşların risk yöneticilerinden oluşan konuşmacıların katılımıyla geniş kapsamlı bir şekilde ele alınacak. www.eurofinance.com/turkiye

Nakit ve hazine yönetimi konusunda eşsiz bir bilgi birikimine ve rakipsiz bir global bakış açısına sahip olan EuroFinance, Economist Group üyesidir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen www.eurofinance.com adresini ziyaret edin.

İletişim

Sorularınız için:

Katharine Morton, Editör, EuroFinance
katharinemorton@eurofinance.com

www.eurofinance.com/LinkedInTurkey

#EuroFinance

MENU